Средњошколски центар Пале

Новости

Ратне болнице на Сарајевско-романијској регији постале су уточиште многим љекарима и бројном медицинском особљу

Три одјељења (I6, II7 и III7) ученика ЈУ СШЦ Пале, 6. јуна 2022. године посјетила су изложбу Како је рођена Република Српска.

Извод са једног од тридесет шест паноа

Ратне болнице на подручју Сарајевско-романијске регије

„Формирање ратних болница у Сарајевско-романијској регији било је питање опстанка и територије и становништва. Захваљујући патриотизму, знању, ентузијазму и жртвовању медицинских и других радника, за кратко вријеме створени су услови за рад здравствених установа.“  

(Др Мирко Пејић)

У кратком временском периоду, већ почетком 1992. године, формирано је пет општих болница: Болница „Соколац“,  Ратна болница „Коран“ у Палама, Болница „Касиндо“, Болница „Жица“ у Блажују и Болница „Нахорево“.

Ратне болнице на Сарајевско-романијској регији постале су уточиште многим љекарима и бројном медицинском особљу. Они су избјегли из Сарајева, у коме је од 1992. до 1996. године убијено и протјерано око 460 српских љекара. Због тога Славко Јовичић Славуј Сарајево назива градом у којем је убијена Хипократова заклетва и у којем је сахрањена хуманост.

Фото: https://www.palelive.com

Оснивачи и директори некадашњих ратних болница, доктори Томислав Таушан, Мирко Шошић, Славко Ждрале и Милан Пејић

Извор: Мирко Шошић, Томислав Таушан, Славко Ждрале, Милан Пејић: „Ратне болнице – двадесет година (1992–2012) здравствене заштите и осигурања у Сарајевско-романијској регији“, Академија наука и умјетности Републике Српске, 2013; Срна

Ви сте овде: Почетна Новости Ратне болнице на Сарајевско-романијској регији постале су уточиште многим љекарима и бројном медицинском особљу