Средњошколски центар Пале

Новости

„Они који су страдали не треба да изгубе радост и љубав према свима и свакоме.“

„Они који су страдали не треба да изгубе радост и љубав према свима и свакоме.“

               (Протојереј-ставрофор Јеремија Старовлах)

Изложбу коју су организовали Филозофски факултет Универзитета у Источном Сарајеву и Јавна установа Средњошколски центар „Пале“ 14. јуна 2022. године посјетилo je неколико грађана Пала.

 

Извод са једног од тридесет шест паноа

 

Страдање свештеника Јеремије Старовлаха и његовог сина Александра – симбол страдања српског народа и његове цркве

У ноћи између 31. марта и 1. априла 2004. године, у вријеме Васкршњег поста, припадници међународних снага у БиХ извели су класичну десантну акцију на Пале и упали у свештеничке станове и Парохијски дом.

Упад је извршен и у Храм Успења Пресвете Богородице, а све под изговором да „траже ратне злочинце, конкретно првог предсједника Републике Српске Радована Караџића".

Хеликоптери са војницима спустили су се на оближњи фудбалски стадион, а у кругу од 100 метара од Парохијског дома било је забрањено свако кретање цивилима, од којих су неки добили ударце од припадника НАТО-а и СФОР-а.

……………………………………………………………………………………………………………

Након једночасовног иживљавања, припадници мултинационалних снага су тешко повријеђене Старовлахе хеликоптером пребацили у болницу у Тузлу. Полумртва тијела само су унијели у болницу, спустили их на под ходника, након чега су напустили ову здравствену установу.

 

+… Међутим, ово није први агресивни напад на православну цркву у БиХ. Дешавала су се насилна проваљивања у цркву као што је то било у Челебићима када су војници СФОР-а ушли и у олтарски простор цркве и при том поразбијали одређене судове. Исти су насилно упали у кућу православног свештеника Новице Ћебића у Српском Горажду када су извршили и претрес његове малољетне ћерке. Вадили су чак и књиге из њене школске торбе. Неријетка су ниска и дуготрајна надлетања СФОР-ових хеликоптера изнад цркве док траје Св. Литургија или нека од служби, као што је случај и сада након стравичног догађаја. Поред много оваквих и сличних примјера Православна црква је увијек одржавала добре односе и комуникацију са мировним снагама СФОР-а, као и осталим међународним институцијама и организацијама. Неријетко је од истих била замољена да у конкретним приликама учествује у смиривању ситуације међу грађанством што је конкретно и чинила. Непрестано је наглашавано да Црква не жели да буде дио политике нити да се њоме бави. Често је стављано до знања да Црква не штити особе оптужене за ратне злочине нити их скрива. Са друге стране свих ових година на молбу Цркве за заштиту основних људских права, ријетко је која међународна институција или организација одговорила.+

Извор: Митрополија Дабробосанска

Фото: Митрополија Дабробосанска

Фото: Митрополија Дабробосанска

Ви сте овде: Почетна Новости „Они који су страдали не треба да изгубе радост и љубав према свима и свакоме.“