Средњошколски центар Пале

Новости

8. септембар - Међународни дан писмености

Што су гођ људи на овоме свијету измислили, ништа се не може испоредити с писмом.

Пријатељу или знанцу своме, који је на далеко преко бијелог свијета, послати мисли своје на комаду артије; читати, што су други писали прије двије иљаде година, и написати, да могу други послије неколико иљада година читати; то је наука, која ум љуцки готово превазилази, и могло би се рећи, да је онај, који је први њу измислио, био више Бог, него човек. Писмо је отворило пут уму љуцкоме, да се приближи к Богу по могућству своме. Оно је измишљено, од прилике, прије четири иљаде година; и послије свога тешкога и чуднога постања тако је ласно постало, да данас на свијету нема никаква заната лакшега од њега; и тако се по свијету размложило, да данас у Европи има народа, у којима нема човека, да не зна читати и писати. Срби су овај дар Божиј примили тек са законом ришћанским, прије иљаду година; и прем да се у нашим народним пјесмама врло често књиге пишу и уче, опет су у народу нашему још врло ријетки људи, који знаду читати и писати! Што Срби још слабо почињу књигу учити, и што је још сва Српска књига у читању часловца и псалтира, томе је криво млого којешта; али што млоги учи по двије и по три године читати, па опет не може да научи, него остане сврзислово, томе су само криви буквари и учитељи. Сваки прави и паметни родољубац мора желити, да се и у нас буквари начине и школе уреде према данашњем вијеку; а онаке родољупце, који, „имајући ревност, но не по разуму”, вичу, да се ништа не поправља, него све да остаје по старом обичају, онаке, велим, ваља сажаљавати, и молити се Богу, да би ји опаметио и на прави пут извео. То је највећа разлика између човека паметна, и између простака, што паметан човек једнако жели и труди се, да што боље научи или измисли, и да он буде паметнији од својије стари, а његова ђеца од њега; простак пак све је рад, да остане, као што су му и стари били, а његова ђеца, као и он што је. Какав би јадан и жалостан род љуцки и овај свијет био, да су сви људи остајали онаки, као што су и њиови стари били! (Вук Стефановић Караџић)

  • „У Србији има око 240.000 људи који су неписмени, око милион људи није потпуно писмено, скоро 50 одсто становништва има само основну школу или су функционално неписмени, односно лоше читају и не разумеју прочитано. Међутим, проблем је и што од обданишта, преко свакодневне комуникације, до школа и медија и они писмени кваре језик, па имамо искривљену и оскудну комуникацију.“ (Лана Гедошевић)
  • „Човек је мртав, његов леш је прах, сви његови савременици су под земљом. Књига је, међутим, она која његову успомену предаје даље од уста до уста. Писмо је корисније од куће зиданице ... од чврсте тврђаве, од споменика у храму.” (Мирослав Танасијевић)
  • 800 година Српске православне цркве
  • 500 година Горажданске штампарије
  • Не гази ћирилицу!
  • Ћирилица је свето писмо!
  • Српски зборим, ћирилицом пишем. А Ти?
  • Писменост није елементарно него највише образовање.
  • Откуда толико писмених којима не пада на памет да су неписмени!!!

 

Ви сте овде: Почетна Новости 8. септембар - Међународни дан писмености